Wyspa Man - polski informator turystyczny o Wyspie Man

Wyścigi motocyklowe Isle of Man TT

IOM TT - LogoIsle of Man TT (w skrócie TT; od angielskiego Tourist Trophy) są to najstarsze, najbardziej kontrowersyjne i bardzo niebezpieczne wyścigi motocyklowe na świecie. Każdego roku impreza ta przyciąga na wyspę kilkadziesiąt tysięcy spragnionych mocnych wrażeń motocyklistów z całego świata. Zawody mają format time trial czyli walki z czasem i odbywają się na zamkniętych drogach publicznych. Zawodnicy startują indywidualnie a czas przejazdu decyduje o końcowym wyniku. Wyścigi odbywają się co roku na przełomie maja i czerwca (zobacz: aktualne terminy wyścigów).

 

Prawie od samego początku wyścig rozgrywany na trasie Snaefell Mountain Course o długości 60,7 km (37,7 mili) .

Start i meta wyścigu znajdują się w największym mieście na Wyspie Man w Douglas.

 

Zawody są szczególnie niebezpieczne, ze względu na ekstremalnie wysokie prędkości osiągane na wąskich, krętych drogach, często otoczonych kamiennymi murami, przydrożnymi domami a także przydrożnymi znakami i latarniami. Od 1907 roku gdy pierwsze motocykle rozpoczęły ściganie się po wyspie Man, do 2009 roku śmierć poniosło 231 osób.

 

Snaefell Mountain Course posiada ponad 200 zakrętów z czego około 60 z nich posiada swoja nazwę, które przyznawane są zazwyczaj na cześć najbardziej zasłużonych uczestników wyścigu.

 

Zobacz również :

 

- Trasa wyścigu Isle Of Man Tourist Trophy
- Historia wyścigu Isle Of Man Tourist Trophy


Copyright © 2015 wyspaman.pl • Polskojezyczny informator turystyczny o Wyspie Man • ISLE OF MAN TRAVEL GUIDE